Lazer Epilasyon

Merkezimizde cilt ve kıl yapınız incelenilerek size özel; lazer epilasyonda kullanılan tüm dalga boylarındaki Alexandrite,Diot ve Nd-YAG marka cihazlarımızdan biri veya birkaçı ile birlikte yapılacak lazer epilasyon işleminiz başarılı,güvenli,etkili ve kalıcı olarak gerçekleştirilir.

Cihazlarımızın geniş etki profilinden dolayı her cilt tipinde yaz kış güvenle lazer epilasyon yapılabilmektedir.
Günümüz imaj çağında bayan veya erkek pek çok birey aşırı veya istenilmeyen kıllanma sorunlarına medikal,kültürel ve sosyal nedenlerle kalıcı,etkili ve güvenilir olarak çözüm aramaktadır. Tüylenme, basit bir kozmetik sorununun ötesinde önemli bir sağlık problemi olarak görülmeli ve mutlaka hekime başvurulmalı,gereken tedavi yapılmalıdır.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan ağda,traş,tüy dökücü krem ve losyonlar geçici rahatlık verir, ancak kesin çözüm olamaz. İğneli epilasyon ise oldukça ağrılı olup işlem çok uzun ve zahmetlidir,ancak özel durumlarda yüz bölgesi gibi sınırlı alanlarda kullanılabilir. Ayrıca bu yöntemler bıktırıcı olabileceği gibi kalıcı yan etkiler oluşturabilmektedir.

Tüm vücut bölgelerine uygulanılması da pratik değildir.
Tüm epilasyon yöntemleri arasında altın standart (gold standard) tedavi lazer epilasyondur.
Kıllanma sorunu olanlar için günümüzün popüler yöntemi olan lazer epilasyon;tolere edilebilen minimal ağrı hissi ve yan etkilere karşın kalıcı sonuçları ile etkili,hızlı ve güvenilir bir tedavidir.
Lazer epilasyon FDA tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.
Olumlu sonuçları nedeniyle lazer epilasyonu sadece bayanlar değil erkekler tarafındanda tercih etmektedir. Dünyada lazer epilasyon uygulamaların yaklaşık % 20 kadarı erkekler için yapılmaktadir.

Lazer epilasyonun temel prensibi (selektif fototermolizis ) cilde zarar vermeden kıl folikülünü kökünü tekrar büyüyemeyecek şekilde yok etmektir.
Lazer epilasyon kıl folikülünde bulunan melanin pigmentinin parçalanarak yok edilmesi esasına dayanır.
Cilt ve kıl yapısı arasındaki kontrast ne kadar fazla ise başarı o oranda artar. Lazer epilasyon için ideal adaylar açık ten rengine sahip koyu renkli kıl yapısı (yüksek kontrast) olan kişilerdir.
Melanin içeriği yok veya az olan beyaz, sarışın ve grimsi kıl yapısına sahip kişilerde başarı şansı oldukça düşüktür. Koyu kıl renginde ise etkinlik, başarı şansı artar.

Özellikle koyu tenli esmer veya bronz kişilerde, cildin kendisi lazer enerjisinin bir kısmını emerek cildde yanık, lekelenme ve skar gibi istenilmeyen yan etkiler oluşabildiğinden, kullanılacak lazer cihazında enerji seviyesi ayarlaması çok önemlidir .
Lazer epilasyonda her tip cilt ve kıl yapısına özel dalga boyu,atış/puls süresi ve fuens ayarlaması yapılmalıdır.Örneğin koyu tenli,koyu renkli ve dens kıllarda uzun dalga boyları ve uzun atış/puls süreleri seçilmelidir.
Olgun kıl folikülü bir kez oluşturulduktan sonra,sırasıyla üç aşamadan oluşan bir biyolojik ömür döngüsü,gelişim evresi izler. Aktif büyüme fazı (anagen), regresyon,gerileme,(katagen), dinlenme,dökülme fazı (telogen).

Lazer epilasyon işleminde kıl kökünün kalıcı olarak yok edilmesi ancak büyüme (anagen) döneminde olan kıllar üzerinde gerçekleşir. Gerileme ve dinlenme evresinde kıl folikülü lazer epilasyondan etkilenmez.
Dışarıdan sadece çıplak gözle bakarak kılın hangi evrede olduğu anlaşılamayacağından lazer uygulamaları seanslar halinde yapılır.
Lazer epilasyonda istenilmeyen yan etkilerden kaçınmak için test atışları yapılıp 2 ila 7 gün arasında cildin tedaviye yanıtı değerlendirilten sonra güvenli şekilde işleme başlanılmalıdır.
Seansların sayısı 6 ila 8 arasında değişir.Yüz bölgesinde seans sayısı 8- 10 dur.
Lazer epilasyon koyu tenli kişilerde düşük fluenslerle yapıldığından ortalama 8-10 seans veya daha uzun süren uygulamalar gerekebilir.
Hormonal bozukluğu olanlarda da seansların sayısı artabilir.
Lazer epilasyon uygulamalarında 6-12 ayda bir idame bakım yani hatırlayıcı,toparlayıcı rötuşlar yapılmalıdır.

LAZER EPİLASYONDA UYGUN PARAMETRELERİN SEÇİMİ


Esas olarak lazer epilasyonda başarı, cilt ve kıl yapısına en uygun cihaz ve enerji seviyesinde yapılan lazer uygulamaları ile artmaktadır.
Koyu tenli kişilerin ciltleri lazer enerjisinin bir kısmını absorbe ettiklerinden dolayı,uygulanan lazer enejisi bu emilime bağlı olarak kaybolur.Koyu tenli kişilerde etkili ve kalıcı sonuç için daha uzun dalga boyu ve yüksek fluens gerekir,ancak yüksek fluenslerde ciltte istenmeyen yan etkilerin oluşum riski artar.
Çok koyu tenli kişilerde cilddeki epidermal melanin çok yoğun olduğundan artan yan etki, zorlaşan ve uzayan seanslar nedeniyle lazer epilasyonda etkili ve çabuk sonuç almak zordur.
Cilt ve kıl rengi arsındaki kontrastı az (Koyu tenli ve koyu kıl) yapsındaki kişilere ciltte yanık riskine karşı daha uzun dalga boylarında,uzun süreli puls ile düşük enerji verilmelidir.
Yüz bölgesinde Alexandrite lazer epilasyon uygulandığında işlem yapılan bölgeye komşu yerlerde nadiren kıllanmada artış (Paradoksial hipertrikozis) izlenebilir.Alexandrite lazer bu bölgedeki kıllları azaltacağına arttırabileceği için özel dikkat gösterilmeli kesinlikle deneyimli doktor görüşü alındıktan sonra kişiye özel uygulama yapılmalıdır. Cildinize en uygun kullanılacak lazer cihazını belirlemek için kullanılan Fitzpatrick skalası ile cildiniz rengine,güneşten etkilenme ve bronzlaşma özelliğine göre sınıflandırılır. Alexandrite ve diod lazer;tip 1,2,3 nispeten 4,5,Nd-YAG lazer tip 4-6 olanlarda daha etkilidir. Diyot lazerler Fitzpatrick 4-5 tiplerde,Nd-YAG lazerler Fitzpatrick 5-6 tipte olanlarda tercih edilir.Diyot ve Nd-YAG lazerler daha geniş dalga boyundan dolayı daha koyu tenli ve daha kalın kıl yapısındaki kişilerde tercih edilir.
Koyu cilt tipleri tedavi edilirken dermisi korumak için ilave olarak ön soğutma yapılmalı ve düşük hertzde çalışılmalıdır.
Kıl tipi ve yoğunluğa göre seçilecek uygun parametreler; Koyu kıl rengi = Düşük Fluens, uzun Puls süresi Kalın kıl = Düşük Fluens, uzun Puls süresi Dense Hair = Düşük Fluens,Uzun Puls süresi
Sarışın,Açık kıl rengi = Yüksek Fluens, kısa Puls süresi
İnce kıl = Yüksek Fluens, kısa Puls süresi
Cilt ve kıl rengi arsındaki kontrastı az olan yani koyu tenli ve koyu kıl yapısı ile açık tenli ve açık renkli kıl yapısındaki kişilere daha uzun dalga boylarında,uzun puls sureli, düşük enerji uygulanırken,
Ten rengi ile kıl yapısı arasında kontrastı yüksek olan açık tenli koyu kıl yapısındaki kişilerde epidermal hasarı düşürmek için;kısa dalga boyunda nispeten kısa puls süreli ve yüksek fluensler tercih edilir.
Kişiye özel ideal dozu bulmak için Dereceli olarak fluens artırılırken puls süresi azaltılır.
Fluens kılın rengi ile puls süresi kılın kalınlığı ve yapısı ile ilişkilidir.
İnce ve zayıf kıllarda kısa dalgaboyları,kalın ve kaba kıllarda uzun dalgaboyları tercih edilir.
Tolere edilebilen en yüksek fluens en büyük spot çapı ile verilir.
Lazer epilasyonda optimum sonuçlar için yaş,cins,hormonal durum,cildin rengi ve güneşe hassasiyetine göre cilt tipi,kılın yeri, rengi,çapı,yoğunluğu ve derinliği tedavinizi etkiler.
Lazer ışının dalga boyu,jul cinsinden enerji değerleri ve milisaniye cinsinden gönderilme süresi,sıklığıspot çapı önemli olduğundan, ancak hekimler tarafından kişiye özel yapılacak ayarlar ile etkili ve kalıcı sonuçlar alınabilir.
Güvenli, kalıcı ve kısa sürede tamamlanan bir lazer epilasyon işlemi için,uygulanacak lazer ışını cilde ve komşu organlara zarar vermeden, kıl kökünde yüksek düzeyde etkili olmalıdır.
Lazer epilasyonda hatalı olarak gerekenden daha yüksek enerji kullanıldığı takdirde, lazer ışınlarının ciltte yanık,leke,iz bırakma olasılığı artar.Ancak verilen enerjinin düşük tutulması ise lazer epilasyonun etkinliğini azaltmakta ve seans sayı ve süresinin artmasına neden olmaktadır .
Lazer epilasyon işleminin hangi cihazlarla yapıldığı ve seanslarda verilen dozların uygunluğu kadar seans aralıklarının düzenliliği de işlemin sonucu açısından çok önemlidir. Lazer epilasyon inatçı durumlar haricinde genellikle bayanlarda 3-6 erkeklerde 4-8 seans sürer. Yüz dirençli bir bölge olup 8-10 seans gerekir.Tüm bölgelerde bazen aralıklarla rötüşler gerekebilir.
Lazer epilasyon uygulamalarından olumlu,kalıcı sonuçların alınabilmesi, etkili ve güvenilir olması için kullanıcıların deneyimli ve profesyonel olması kadar kullanılan cihazlarında amaça uygun,kendini kanıtlamış olması gerekir.
Uygulayıcılar, cilt ve kılın lazerle olan etkileşimi kadar lazer enerjisinin ve cihazın teknik özellikleri,kullanımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıdır.
Lazer epilasyon yaptırmaya karar verildiğinde uygulamayı yapacak merkezin cihazları ve uygulayıcıları,hijyenik kurallara uygunluğu araştırılmalıdır.

Özel okmeydanı Polkliniği Epilasyon Merkezimizde; tüm dünyada lazer epilasyon amaçlı üretilen bilinen ve güvenilen en gelişmiş cihazlarla hizmet verilmektedir.

LAZER EPİLASYON CİHAZLARIMIZ

Cynosure Plus Alexandriete

755 nm dalga boyunda 2 hertzte,5 mm’den 18 mm kadar artan spot çapları ve 5-300 ms arasındaki puls süresi ile fluens 20 J/cm² den 60 J/cm²’ye kadar fluens ayarlanabilmekte, zimmer marka hava ile soğutma sağlanmaktadır. Dinamik hava soğutma sistemi sayesinde acı hissi yok denecek kadar azdır.
Eski model cynosure apogee cihazının üst ve son versiyonu olan Cynosure Plus Alexandriete ile atış sayısı 2 hertze yükseltildiğinden lazer epliasyon işleminde çabuk,etkili ve çok daha hızla sonuç alınabilmekte,örneğin sırt bölgesi ortalama 30 dakika içerisinde tedavi edilebilmektedir. Cynosure plus ile sadece 3 seansta %80 civarında epilasyon başarısı sağlanır.

Candela Alexandrite

755 nm dalga boyunda 6-18 mmlik spot çapı, 1.5 hertz atış sıklığı,3 ms puls süresi ile fluens 100 J/cm2 değere kadar çıkabilir.18 mm’lik spot çapı ile 20 J/cm² 15 mm’lik spot çapı ile 30 J/cm² ulaşan enerjiler verebilir. Yüksek enerjiyi büyük spot çapları ile verebilmesi sayesinde kıl folikülü kalıcı olarak tahrip edilir. Candela, DCD (dynamic cooling device) olarak adlandırılan kendi markasına özel patentli kriyojen sprey soğutma özelliğine sahiptir. Sprey soğutma lazer atışlarından hemen önce yapıldığından epidermisin tedavi esnasında aşırı ısınması önlenir.Cynosure ve Candela Alexandrite cihazları tüm dünyada lazer epilasyon için yaygın ve güvenilir olarak kullanılmakta olup literatürde uygun dozlarda kullanıldığında yüksek oranda sonuç alındığı bildirilmiştir.

LEDA DİYOT LAZER

FDA onaylı,CE belgeli Alman Teknolojisi Leda Epi 808, epilasyonda scanner (tarama) atış teknolojisi ile cilde temas etmeden jelsiz ve konforlu bir epilasyon deneyimi sunar. Tarama (geçiş) esnasında cilt Zimmer Cryo 6 soğuk hava cihazı tarafındansoğutulur. 50x12mm tarama alanı ile seans süresi çok kısadır. 10x12mm tarama alanı ile de dar bölgelerde kolaylık sağlar. Cihazda bulunan 4 farklı atış modu sayesinde hassas ciltler ve koyu ciltler dahil tüm cilt tiplerinde güvenli kullanım imkanı sunar. Leda Epi lazer başlığı Jenoptik marka lazer kullanılmıştır. Jenoptik, Almanya menşeili Dünya’nın sayılı lazer bar üreticilerinin başında gelmektedir.
Cihaz üzerindeki monitorden cilt tipi,kıl rengi,kılın kalınlığı ve yoğunluğunun derecelerine göre yapılacak yapılan seçim sonucu kişiye verilecek enerji fluens ve süre (duration) otomotik olarak ayarlanır.Kişiye özel en uygun atış parametreleri seçilmiş olur.Tüm cilt tipleri ve kıl yapılarında yüksek güvenlikte ve kalıcı çözümler sunar.
LEDA EPI’ de scanner sistemi isteğe bağlı olarak 50X12 mm lik alanı 2-4 eşit parka halinde tarayabilir.Diğer lazer epilasyon cihazlarından farklı olan bu özellik Fraksiyonel Lazer Epilasyon olarak tanımlanmıştır. Fraksiyonel lazer epilasyon ile;Etkin ve yüksek lazer enerjileri koyu tenli-bronz cilt tiplerinde özel programlar ile kullanılabilmektedir. Hassas ciltlerde ve vücudun ağrıya duyarlı bölgelerinde yüksek hasta konforu sağlamaktadır.
Kısa pulse ve yüksek lazer enerjisi uygulanabilme özelliği sayesinde ince tüylerde de etkisini göstermektedir. Diyot ütüleme epilasyon işlemi ile yüksek enerjili ışık yerine enerjisi düşük ancak seri atışlar ile uygulama yapılır.