PRP nedir?

PRP (Platelet Rich Plazma) tedavisi platelet ya da trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plazmanın cilt ve saçlı deri tedavilerinde deri altına enjeksiyon yöntemi ile uygulanmasıdır.

PRP tedavilerinde fayda görmeyi beklediğimiz Plateletler onarıcı maddelerle yüklüdür ve doku onarımında başrol oynarlar. Bunu örneklemek gerekirse bir yaralanma durumunda plateletler yara bölgesinde toplanır ve başta growth faktör (büyüme faktörü) olmak üzere iyileştirici faktörleri ortama bırakıp kök hücrelerin bölgeye yönelmesini sağlarlar. Bu onarıcı görevlerle dolu maddeleri Cilt ve Saç Dökülmesi Tedavilerinde de aynı amaçla kullanıyoruz.

Çevresel etkenler, genetik faktörler, yaşlanma, stresli yaşam, sigara ve alkol kullanımı gibi metabolizmayı olumsuz etkileyen bazı koşullara maruz kalındığında hücre yenilenmesi yavaşlar veya tamamen durur. Bu tip durumlarda saç dökülmesi, ciltte sarkma ve lekelenmeler, vücut çatlakları gibi durumlar oluşabilir. Farklı etkenler sebebiyle oluşmuşlarsa da kişinin hücre yenilenmesinin yavaşlığından ötürü iyileşme gözlenmez. Onarıcı plateletler sorunlu bölgeye kan dolaşımı ile ulaşamıyorsa yürütülmesi gereken mantık aslında son derece basittir. Bu hücreler kanımızda mevcut olduğuna göre tek yapmamız gereken Plateletleri kandan ayırıp içerdiği büyüme faktörlerini sorunlu bölgeye nakletmektir.

PRP Maddesi Nasıl Elde Edilir?

Kişiden alınan 10cc gibi az bir miktar kan tüp içerisinde santrifüj cihazına yerleştirilir. Santrifüj cihazının görevi bizim için önemli olan PRP ve PPP plazmalarını ayrıştırabilmektir. 3000 devir hızında 8 dakika boyunca santrifüj edilen kan ayrıştırılmış olur. Bu ayrışma sonucu santrifüj cihazından alınan kan hücreleri mezoterapi ve napaj yöntemleri kullanılarak hasarlı bölgeye hekim tarafından uygulanır.

PRP’nin yan etkileri var mıdır?

PRP yöntemi uygulamalarında diğer tedavi yöntemlerine göre ciltte daha az kızarıklık oluşur. Bu tedavi seansı sonrasında kişi normal yaşamına çok kısa sürede döner. Oluşan kızarıklıklar normal ciltlerde ilk yarım saatte geçer. Şayet kişinin cildi hassas ve derisi ince ise o kişide bu yan etkiler biraz daha uzun sürebilir.

PRP ile cilt yenileme

PRP Cilt Tedavileri yüz, boyun ve dekolte bölgelerinde uygulanır. Ciltteki sarkma, lekelenme, gözaltı kırışıklıkları gibi oluşumların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca akne izleri, kol altı ve bacak kırışıklıkları, el bölgesindeki çatlamalar ve kırışıklıklar için de kullanılabilir.

PRP Kaç Seans Uygulanır?

PRP Yüz ve Cilt tedavilerinde 3 – 5 seanslık programlar uygulanır. Seans sıklığı konusunda tercih edilen genel süre ortalama 3 haftada bir kez işlem gerçekleştirilmesi yönündedir. İşlem süresi 20 dakika civarındadır.

İnsan kanıyla güzelleşme tekniği,  insan kanı içerek ebedi gençliğe ve “ölümsüzlük”e sahip olduğuna inanılan vampirleri çağrıştırdığından yönteme  Vampir Trendi,Drakula Terapi gibi isimler veriliyor. Bu işin şakası tabii ki. PRP günümüzde cilt gençleştirme yöntemlerinde  gelinen en son noktalardan biridir.Son zamanlarda erkek kadın demeden pek çok kişi yaşlanmaya ‘Dur’ demek için  PRP yaptırıyor.Daha doğal ve genç görünmek isteyen başta Madonna olmak üzere  Hollywood yıldızlarının da bir kısmının botokstan vazgeçip PRP yaptırdığı biliniyor. Türkiye’de de botokslu olduğu söylenen birçok ünlününde  PRP  yaptırarak kendi kanıyla genç kaldığı ortaya çıktı.

PRP Platelet Rich Plasma 

Platelet (Trombosit) yönünden zengin plazma anlamında PRP,kişiden alınan az miktarda kanın santrifüj yardımı ile bileşenlere ayrıştırılması sonucu başta trombosit olmak üzere büyüme faktörleri, lökosit ve sitokinler içeren hücrelerin  konsantre halde tekrar aynı kişiye  geri verilmesidir. PRP vücutta uygulandığı bölgelerde  dokuların yenilenme ve tamirine yardımcı olan hücreleri uyarıp aktif hale geçirirerek etkisini gösterir.PRP doğal görünümünü korumak isteyen ancak cerrahi müdahaleden hoşlanmayan  kişilerce tercih ediliyor.

PRP Uygulamasında amaç nedir?

Plateletler yani trombosit hücreleri, kan pıhtılaşmasını sağlaması yanında vücudumuzdaki hasarlı dokuları onaran büyüme faktörleri içeren hücrelerdir .PRP uygulamasıyla vücudumuzda herhangi bir hasar oluştuğunda plateletler aracılığıyla başlatılan onarım süreci taklit edilmeye çalışılır. PRP ile normal süreçten farklı olarak hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabileceğinden çok daha fazla sayıda platelet ve içeriğinde bulunan büyüme faktörleri verilir. Tam kanın yaklaşık %94’ü alyuvarlar,%5’i trombositler ve %1’ den azını akyuvarlardan oluşurken ,PRP %94 trombosit, %5 alyuvarlar,% 1 akyuvarlar içerir.PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 8 kat fazladır. PRP uygulaması ile hasarlı dokunun onarımı daha hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve sonuçlanır. Uygulama bölgelerinde trombositlerden salınan yoğun büyüme faktörleri,iyileştirici mekanizmaları harekete geçirerek, tüm vücudumuzdaki sorunların iyileştirilmesinde görev alırlar.Plateletler içersinde bulunan büyüme faktörlerinden en önemlileri ; PDGF (Platelet derived growth factor), FGF (Fibroblast growth factor), EGF (Epithelial growth factor),TGF-beta (Transforming Growth Factor ),VEGF ( Vascular endothelial growth factor) dir. Serbeşleşen büyüme faktörleri fibroblast adı verilen ve kollojen sentezleyip tamir eden hücreleri çağırır , ortamda kolajen ve hyaluronik asit üretimi artar aynı zamanda yeni kılcal damarların oluşumu da uyarılır. Sonuçta elastikiyet kaybının giderilmesi,yaraların iyileşmesi, kırışıklık ve akne izleri,cilt lekeleri gibi cilt problemlerinin önemli ölçüde düzelmesi, cildin yenilenmesi sağlanır.Cilt pürüzsüz, parlak,ışıltılı ve daha genç bir görünüm kazanır.

PRP NASIL UYGULANIR ?
PRP uygulamasının hekim tarafından yapılması gerekir.

Kişinin 8-10 cc kanı özel ayrıştırıcı tüpe alınır. Kan belirli hız ve sürede santrifüj edilir.Tüpün orta kısmında 1-2 cc PRP oluşur.
PRP kısmı enjektöre çekilir.
Enjektör 1-1.5 milyon trombosit içerir.
Enjektördeki PRP napaj ( insülin enjektörünün iğne ucunun cilde yüzlerce defa temas ettirilmesi) veya dermaroller ( üzerinde milimetrik iğneler bulunan aletin citte gezdirilmesi sonucu oluşan çok sayıda küçük delikler den masajla emdirilmesi ) yöntemleriyle uygulanır. PRP ile dermarollerın birlikte kullanımı ile serumdaki büyüme faktörlerinin daha çok noktaya ve derine nüfuz etmesi sonucu iyileştirici etki artıyor.
PRP NE AMAÇLA YAPILIR ?
PRP estetik ve tedaviye yönelik yapılır.
PRP uygulaması estetik yaklaşımla 2 amaca yönelik yapılmaktadır.
1- Antiaging amaçlı;Mevcut durumu koruması, cildin zaman karşısındaki deformasyonunun önlemesi
2-Tedavi amaclı; ciltte oluşmuş sarkmaların düzeltilmesi, cilt kırışıklıklarının, cilt lekelerinin giderilmesi, skar ve çatlakların giderilmesi, saç dökülmesinin durdurulması, yeni saç gelişimin uyarılması
PRP Uygulaması seans sayısı ve süresi nedir?

PRP uygulaması genellikle 15 günlük aralarla 3-4 seans uygulanır. PRP nin etkisini devam etmesi ve cildin zaman karşısındaki deformasyonunu önlenmesi amacıyla yılda 1 seans PRP uygulaması önerilir.

PRP İle Cilt Yenileme Hangi Durumlarda Etkilidir?

PRP uygulaması hangi amaçla ,hangi bölgelere uygulanır?
Tüm yüz Boyun ve dekolte bölgesinde; alın, göz ve dudak kenarı yaşlılık cizgileri ve kırışıklıklarda , başta akne olmak üzere çeşitli nedenlerle oluşan leke, çökme ve izlerin tedavisinde
Tüm vücutta görülen sarkma, çatlak,iz ve lekelerın giderilmesinde
Saçlı deride; tek başına veya diğer tedavilere yardımcı olarak saç dökülmesi, saç kırıklıkları, cansız kuru ince saçların tedavisinde
Cilde uygulanan Lazer-peeling gibi işlemlerden hemen sonra etkinliğiartırılmasında
İyileşmesi uzun süren yaraların iyileşmesinin artırlmasında
PRP uygulaması güvenlimidir?
PRP esnasında hastanın kanı dış ortamla ve başka malzemeler le temas etmediğinden
AIDS, Hepatit vb gibi hastalıkların bulaşma riski yoktur.
PRP uygulamasının yan etkileri nedir? 
PRP uygulamasında yan etki veya allerjik reaksiyon ,sistemin otolog olması (hastanın kendi kanı kullanılması) dolayısıyla söz konusu değildir. PRP uygulaması sırasında ciltte oluşan hafif kızarıklık herhangi bir tedaviye gerek duyulmadan 30 – 40 dk içersinde kendiliğinden kaybolacaktır.İğne uygulamasına bağlı olarak bazı noktalarda küçük morarmalar birkaç gün içersinde tedaviye gerek duyulmadan iyileşir. Uygulama sonrası ciltte oluşan gerilme hissi 1-2 saat içersinde kaybolacaktır.
PRP uygulaması ağrılı mıdır?
PRP uygulaması esnasında ağrıya duyarlı kişilerde duyulan ağrı hisi, ağrı duyusunu azaltıcı önlemler (kremler, soğuk uygulama…) ile azaltılabilmektedir.
PRP Uygulaması sonrası öneriler
PRP uygulaması klinik ortamında yapılan uygulamalardır, uygulama sonrası kişi sosyal hayatına dönebilir.PRP uygulaması sonrası bölgeye bazı yatıştırıcı özelliği olan kremler kullanılır. Uygulama sırasında cilt üzerinde kalan plateletten zengin plasmanın zamanla cildin derinlerine ulaşması için, PRP sonrası 4-6 saat cildin yıkanmaması , 12-24 saat makyaj ürünleri kullanılmaması (fondoten, fudra…) önerilmektedir.PRP uygulaması sonrası 24 saat havuz, denize girilmemesi gereklidir.
PRP cilt yenileme ve onarma ,saç terapileri HARİCİNDE NERELERDE KULLANILIR?
PRP enfeksiyon riskini azaltmak,iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla Genel Cerrahi,Kalp Damar cerrahi,Plastik Cerrahi,Beyin Cerrahi,Ortopedi, Nöroloji ,Spor Hekimliği ve Diş Hekimliğinde de kullanılmaktadır.
Beyin Cerrahisinde Disk hernisi (bel fıtığı), Kronik Bel ağrıları tedavisinde, Genel Cerrahide iyileşmeyen yaraların tedavisinde kullanılır.
Ortopedide Kemik, Kıkırdak,Eklem,Kas ve Tendon rahatsızlıklarının tedavisinde rejenerasyonun sağlanması amacıyla kulanımı
PRP tedavisi hangi durumlarda uygulanamaz?
• Yoğun sigara ve alkol kullanımı
• Trombosit fonksiyon bozuklukları
• Trombositopeni ( trombosit sayısının düşüklüğü )
• Hipofibrinojenemi
• Kan tablosundaki dengesizlikler
• Kanda enfeksiyon bulunması ( sepsis )
• Akut ve kronik enfeksiyonlar
• Kronik karaciğer hastalıkları
• Antikoagülan ( pıhtılaşmayı engelleyen ) tedaviler
• Deri kanseri
• Şiddetli metabolik ve sistemik hastalıklar