Merkezimizde cilt ve kıl yapınız incelenilerek size özel; lazer epilasyonda kullanılan tüm dalga boylarındaki Alexandrite,Diot ve Nd-YAG marka cihazlarımızdan biri veya birkaçı ile birlikte yapılacak lazer epilasyon işleminiz başarılı,güvenli,etkili ve kalıcı olarak gerçekleştirilir.
Cihazlarımızın geniş etki profilinden dolayı her cilt tipinde yaz kış güvenle lazer epilasyon yapılabilmektedir.
Günümüz imaj çağında bayan veya erkek pek çok birey aşırı veya istenilmeyen kıllanma sorunlarına medikal,kültürel ve sosyal nedenlerle kalıcı,etkili ve güvenilir olarak çözüm aramaktadır. Tüylenme, basit bir kozmetik sorununun ötesinde önemli bir sağlık problemi olarak görülmeli ve mutlaka hekime başvurulmalı,gereken tedavi yapılmalıdır.
İstenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan ağda,traş,tüy dökücü krem ve losyonlar geçici rahatlık verir, ancak kesin çözüm olamaz. İğneli epilasyon ise oldukça ağrılı olup işlem çok uzun ve zahmetlidir,ancak özel durumlarda yüz bölgesi gibi sınırlı alanlarda kullanılabilir. Ayrıca bu yöntemler bıktırıcı olabileceği gibi kalıcı yan etkiler oluşturabilmektedir.
Tüm vücut bölgelerine uygulanılması da pratik değildir.
Tüm epilasyon yöntemleri arasında altın standart (gold standard) tedavi lazer epilasyondur.
Kıllanma sorunu olanlar için günümüzün popüler yöntemi olan lazer epilasyon;tolere edilebilen minimal ağrı hissi ve yan etkilere karşın kalıcı sonuçları ile etkili,hızlı ve güvenilir bir tedavidir.
Lazer epilasyon FDA tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.
Olumlu sonuçları nedeniyle lazer epilasyonu sadece bayanlar değil erkekler tarafındanda tercih etmektedir. Dünyada lazer epilasyon uygulamaların yaklaşık % 20 kadarı erkekler için yapılmaktadir.

Lazer epilasyonun temel prensibi (selektif fototermolizis ) cilde zarar vermeden kıl folikülünü kökünü tekrar büyüyemeyecek şekilde yok etmektir.
Lazer epilasyon kıl folikülünde bulunan melanin pigmentinin parçalanarak yok edilmesi esasına dayanır.
Cilt ve kıl yapısı arasındaki kontrast ne kadar fazla ise başarı o oranda artar. Lazer epilasyon için ideal adaylar açık ten rengine sahip koyu renkli kıl yapısı (yüksek kontrast) olan kişilerdir.
Melanin içeriği yok veya az olan beyaz, sarışın ve grimsi kıl yapısına sahip kişilerde başarı şansı oldukça düşüktür. Koyu kıl renginde ise etkinlik, başarı şansı artar.

Özellikle koyu tenli esmer veya bronz kişilerde, cildin kendisi lazer enerjisinin bir kısmını emerek cildde yanık, lekelenme ve skar gibi istenilmeyen yan etkiler oluşabildiğinden, kullanılacak lazer cihazında enerji seviyesi ayarlaması çok önemlidir .
Lazer epilasyonda her tip cilt ve kıl yapısına özel dalga boyu,atış/puls süresi ve fuens ayarlaması yapılmalıdır.Örneğin koyu tenli,koyu renkli ve dens kıllarda uzun dalga boyları ve uzun atış/puls süreleri seçilmelidir.
Olgun kıl folikülü bir kez oluşturulduktan sonra,sırasıyla üç aşamadan oluşan bir biyolojik ömür döngüsü,gelişim evresi izler. Aktif büyüme fazı (anagen), regresyon,gerileme,(katagen), dinlenme,dökülme fazı (telogen).

Lazer epilasyon işleminde kıl kökünün kalıcı olarak yok edilmesi ancak büyüme (anagen) döneminde olan kıllar üzerinde gerçekleşir. Gerileme ve dinlenme evresinde kıl folikülü lazer epilasyondan etkilenmez.
Dışarıdan sadece çıplak gözle bakarak kılın hangi evrede olduğu anlaşılamayacağından lazer uygulamaları seanslar halinde yapılır.
Lazer epilasyonda istenilmeyen yan etkilerden kaçınmak için test atışları yapılıp 2 ila 7 gün arasında cildin tedaviye yanıtı değerlendirilten sonra güvenli şekilde işleme başlanılmalıdır.
Seansların sayısı 6 ila 8 arasında değişir.Yüz bölgesinde seans sayısı 8- 10 dur.
Lazer epilasyon koyu tenli kişilerde düşük fluenslerle yapıldığından ortalama 8-10 seans veya daha uzun süren uygulamalar gerekebilir.
Hormonal bozukluğu olanlarda da seansların sayısı artabilir.
Lazer epilasyon uygulamalarında 6-12 ayda bir idame bakım yani hatırlayıcı,toparlayıcı rötuşlar yapılmalıdır.

LAZER EPİLASYONDA UYGUN PARAMETRELERİN SEÇİMİ
Esas olarak lazer epilasyonda başarı, cilt ve kıl yapısına en uygun cihaz ve enerji seviyesinde yapılan lazer uygulamaları ile artmaktadır.
Koyu tenli kişilerin ciltleri lazer enerjisinin bir kısmını absorbe ettiklerinden dolayı,uygulanan lazer enejisi bu emilime bağlı olarak kaybolur.Koyu tenli kişilerde etkili ve kalıcı sonuç için daha uzun dalga boyu ve yüksek fluens gerekir,ancak yüksek fluenslerde ciltte istenmeyen yan etkilerin oluşum riski artar.
Çok koyu tenli kişilerde cilddeki epidermal melanin çok yoğun olduğundan artan yan etki, zorlaşan ve uzayan seanslar nedeniyle lazer epilasyonda etkili ve çabuk sonuç almak zordur.
Cilt ve kıl rengi arsındaki kontrastı az (Koyu tenli ve koyu kıl) yapsındaki kişilere ciltte yanık riskine karşı daha uzun dalga boylarında,uzun süreli puls ile düşük enerji verilmelidir.
Yüz bölgesinde Alexandrite lazer epilasyon uygulandığında işlem yapılan bölgeye komşu yerlerde nadiren kıllanmada artış (Paradoksial hipertrikozis) izlenebilir.Alexandrite lazer bu bölgedeki kıllları azaltacağına arttırabileceği için özel dikkat gösterilmeli kesinlikle deneyimli doktor görüşü alındıktan sonra kişiye özel uygulama yapılmalıdır. Cildinize en uygun kullanılacak lazer cihazını belirlemek için kullanılan Fitzpatrick skalası ile cildiniz rengine,güneşten etkilenme ve bronzlaşma özelliğine göre sınıflandırılır. Alexandrite ve diod lazer;tip 1,2,3 nispeten 4,5,Nd-YAG lazer tip 4-6 olanlarda daha etkilidir. Diyot lazerler Fitzpatrick 4-5 tiplerde,Nd-YAG lazerler Fitzpatrick 5-6 tipte olanlarda tercih edilir.Diyot ve Nd-YAG lazerler daha geniş dalga boyundan dolayı daha koyu tenli ve daha kalın kıl yapısındaki kişilerde tercih edilir.
Koyu cilt tipleri tedavi edilirken dermisi korumak için ilave olarak ön soğutma yapılmalı ve düşük hertzde çalışılmalıdır.
Kıl tipi ve yoğunluğa göre seçilecek uygun parametreler; Koyu kıl rengi = Düşük Fluens, uzun Puls süresi Kalın kıl = Düşük Fluens, uzun Puls süresi Dense Hair = Düşük Fluens,Uzun Puls süresi
Sarışın,Açık kıl rengi = Yüksek Fluens, kısa Puls süresi
İnce kıl = Yüksek Fluens, kısa Puls süresi
Cilt ve kıl rengi arsındaki kontrastı az olan yani koyu tenli ve koyu kıl yapısı ile açık tenli ve açık renkli kıl yapısındaki kişilere daha uzun dalga boylarında,uzun puls sureli, düşük enerji uygulanırken,
Ten rengi ile kıl yapısı arasında kontrastı yüksek olan açık tenli koyu kıl yapısındaki kişilerde epidermal hasarı düşürmek için;kısa dalga boyunda nispeten kısa puls süreli ve yüksek fluensler tercih edilir.
Kişiye özel ideal dozu bulmak için Dereceli olarak fluens artırılırken puls süresi azaltılır.
Fluens kılın rengi ile puls süresi kılın kalınlığı ve yapısı ile ilişkilidir.
İnce ve zayıf kıllarda kısa dalgaboyları,kalın ve kaba kıllarda uzun dalgaboyları tercih edilir.
Tolere edilebilen en yüksek fluens en büyük spot çapı ile verilir.
Lazer epilasyonda optimum sonuçlar için yaş,cins,hormonal durum,cildin rengi ve güneşe hassasiyetine göre cilt tipi,kılın yeri, rengi,çapı,yoğunluğu ve derinliği tedavinizi etkiler.
Lazer ışının dalga boyu,jul cinsinden enerji değerleri ve milisaniye cinsinden gönderilme süresi,sıklığıspot çapı önemli olduğundan, ancak hekimler tarafından kişiye özel yapılacak ayarlar ile etkili ve kalıcı sonuçlar alınabilir.
Güvenli, kalıcı ve kısa sürede tamamlanan bir lazer epilasyon işlemi için,uygulanacak lazer ışını cilde ve komşu organlara zarar vermeden, kıl kökünde yüksek düzeyde etkili olmalıdır.
Lazer epilasyonda hatalı olarak gerekenden daha yüksek enerji kullanıldığı takdirde, lazer ışınlarının ciltte yanık,leke,iz bırakma olasılığı artar.Ancak verilen enerjinin düşük tutulması ise lazer epilasyonun etkinliğini azaltmakta ve seans sayı ve süresinin artmasına neden olmaktadır .
Lazer epilasyon işleminin hangi cihazlarla yapıldığı ve seanslarda verilen dozların uygunluğu kadar seans aralıklarının düzenliliği de işlemin sonucu açısından çok önemlidir. Lazer epilasyon inatçı durumlar haricinde genellikle bayanlarda 3-6 erkeklerde 4-8 seans sürer. Yüz dirençli bir bölge olup 8-10 seans gerekir.Tüm bölgelerde bazen aralıklarla rötüşler gerekebilir.
Lazer epilasyon uygulamalarından olumlu,kalıcı sonuçların alınabilmesi, etkili ve güvenilir olması için kullanıcıların deneyimli ve profesyonel olması kadar kullanılan cihazlarında amaça uygun,kendini kanıtlamış olması gerekir.
Uygulayıcılar, cilt ve kılın lazerle olan etkileşimi kadar lazer enerjisinin ve cihazın teknik özellikleri,kullanımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıdır.
Lazer epilasyon yaptırmaya karar verildiğinde uygulamayı yapacak merkezin cihazları ve uygulayıcıları,hijyenik kurallara uygunluğu araştırılmalıdır.

Özel okmeydanı Polkliniği Epilasyon Merkezimizde; tüm dünyada lazer epilasyon amaçlı üretilen bilinen ve güvenilen en gelişmiş cihazlarla hizmet verilmektedir.

LAZER EPİLASYON CİHAZLARIMIZ

Cynosure Plus Alexandriete

755 nm dalga boyunda 2 hertzte,5 mm’den 18 mm kadar artan spot çapları ve 5-300 ms arasındaki puls süresi ile fluens 20 J/cm² den 60 J/cm²’ye kadar fluens ayarlanabilmekte, zimmer marka hava ile soğutma sağlanmaktadır. Dinamik hava soğutma sistemi sayesinde acı hissi yok denecek kadar azdır.
Eski model cynosure apogee cihazının üst ve son versiyonu olan Cynosure Plus Alexandriete ile atış sayısı 2 hertze yükseltildiğinden lazer epliasyon işleminde çabuk,etkili ve çok daha hızla sonuç alınabilmekte,örneğin sırt bölgesi ortalama 30 dakika içerisinde tedavi edilebilmektedir. Cynosure plus ile sadece 3 seansta %80 civarında epilasyon başarısı sağlanır.

Candela Alexandrite

755 nm dalga boyunda 6-18 mmlik spot çapı, 1.5 hertz atış sıklığı,3 ms puls süresi ile fluens 100 J/cm2 değere kadar çıkabilir.18 mm’lik spot çapı ile 20 J/cm² 15 mm’lik spot çapı ile 30 J/cm² ulaşan enerjiler verebilir. Yüksek enerjiyi büyük spot çapları ile verebilmesi sayesinde kıl folikülü kalıcı olarak tahrip edilir. Candela, DCD (dynamic cooling device) olarak adlandırılan kendi markasına özel patentli kriyojen sprey soğutma özelliğine sahiptir. Sprey soğutma lazer atışlarından hemen önce yapıldığından epidermisin tedavi esnasında aşırı ısınması önlenir.Cynosure ve Candela Alexandrite cihazları tüm dünyada lazer epilasyon için yaygın ve güvenilir olarak kullanılmakta olup literatürde uygun dozlarda kullanıldığında yüksek oranda sonuç alındığı bildirilmiştir.

LEDA DİYOT LAZER

FDA onaylı,CE belgeli Alman Teknolojisi Leda Epi 808, epilasyonda scanner (tarama) atış teknolojisi ile cilde temas etmeden jelsiz ve konforlu bir epilasyon deneyimi sunar. Tarama (geçiş) esnasında cilt Zimmer Cryo 6 soğuk hava cihazı tarafındansoğutulur. 50x12mm tarama alanı ile seans süresi çok kısadır. 10x12mm tarama alanı ile de dar bölgelerde kolaylık sağlar. Cihazda bulunan 4 farklı atış modu sayesinde hassas ciltler ve koyu ciltler dahil tüm cilt tiplerinde güvenli kullanım imkanı sunar. Leda Epi lazer başlığı Jenoptik marka lazer kullanılmıştır. Jenoptik, Almanya menşeili Dünya’nın sayılı lazer bar üreticilerinin başında gelmektedir.
Cihaz üzerindeki monitorden cilt tipi,kıl rengi,kılın kalınlığı ve yoğunluğunun derecelerine göre yapılacak yapılan seçim sonucu kişiye verilecek enerji fluens ve süre (duration) otomotik olarak ayarlanır.Kişiye özel en uygun atış parametreleri seçilmiş olur.Tüm cilt tipleri ve kıl yapılarında yüksek güvenlikte ve kalıcı çözümler sunar.
LEDA EPI’ de scanner sistemi isteğe bağlı olarak 50X12 mm lik alanı 2-4 eşit parka halinde tarayabilir.Diğer lazer epilasyon cihazlarından farklı olan bu özellik Fraksiyonel Lazer Epilasyon olarak tanımlanmıştır. Fraksiyonel lazer epilasyon ile;Etkin ve yüksek lazer enerjileri koyu tenli-bronz cilt tiplerinde özel programlar ile kullanılabilmektedir. Hassas ciltlerde ve vücudun ağrıya duyarlı bölgelerinde yüksek hasta konforu sağlamaktadır.
Kısa pulse ve yüksek lazer enerjisi uygulanabilme özelliği sayesinde ince tüylerde de etkisini göstermektedir. Diyot ütüleme epilasyon işlemi ile yüksek enerjili ışık yerine enerjisi düşük ancak seri atışlar ile uygulama yapılır.

Sık Sorulan Sorular

Bu internet sayfasında yer alan tüm bilgiler hastaları bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık durumunuzla ilgili tüm konuları CİLDİYE UZMANIMIZA ücretsiz olarak danışarak gerekli bilgileri alabilirsiniz

Özel Okmeydanı Polikliniğinde  ücretsiz deneme atışları  ile cildinizin epilasyona uygunluğunu test edebilirsiniz. Lazer epilasyonda uygun cihaz, merkez ve uygulayıcı bulmak çok önemli olup her biri eşit öneme sahiptir. Lazer epilasyon işlemi medikal bir uygulama olup seçeceğiniz  tıbbi tedavi kurumunda konuyla ilgili olabildiğince çok soru sorarak (Kullanılan cihazın dalga boyu (Alexandrite mı? Diyot mu? Nd-YAG mı? ),cihazın markası, üretim yeri, cildiniz için hangi cihaz önerildiği, hangi parametrelerin (puls süresi, verilecek joule cinsinden enerji değeri?) uygulanacağını, soğutma tipini, seans sayısını, seans sürelerini ..)  konuya hakimiyetlerini test ediniz.

İşlem yapılan merkezin hijyen kurallarına uyumunu gözleyiniz.

En az 2-3 merkezden bilgi alınız. Fiyatlar kullanılan cihaz ve üretilen emeğe bilgiye göre değişebileceğinden ikincil derecede öneme sahip olmalı, sadece fiyat avantajı nedeniyle yapacağınız yanlış seçim nedeniyle, yanlış yapılan tedavilerle cildinizde kalıcı hasarlar oluşabileceği gibi zaman ve maddi kayıplarda yaşarsınız.

Bazı merkezler internet siteleri ve reklam kampanyalarında kesin kalıcı sonuçlar vadetmektedirler. Bu kişilerin eğitim ve tecrübesini ne olduğunu hangi bilimsel ve klinik çalışmaya dayanarak bu garantiyi verdiklerini sorgulayarak “bitme garantisi” “kesin sonuç” gibi vaatleri paket program satın almadan önce yazılı olarak talep ediniz.

Lazer epilasyon öncesi ve sonrası kişinin onayı ile fotoğraf alınmalı, çoğu kişi işle öncesini hatırlayamadığından işlemin etkinliği hakkında kuşku duyabilir.

Lazer epilasyon medikal bir işlem olduğundan sağlık bakanlığınca ruhsatlandırılmış tedavi kurumlarında  yapılmalıdır, ruhsatsız  merdiven altı tabir edilen yerlerde verilen fiyatlara itibar edilmemelidir.

Lazer epilasyonda fiyatı belirleyen en önemli faktörler ;

Cihazların teknik özellikleri,üretim yerleri,markaları,etkinliği

Uygulayıcıların deneyimi,klinik bilgisi,

Kıl ve cilt yapısı,seans sayısıdır.

Erkek tüm vücut lazer epilasyon fiyatları kadın tüm vücut lazer epilasyon fiyatlarına göre daha yüksektir.

Fiyatlar hakkında detaylı bilgi için Özel Okmeydanı Polikliniğini ziyaret edebilirsiniz.

Günümüz epilasyon yöntemleri içerisinde kabul edilebilir enaz yan etki ile en başarılı,güvenilir ve kalıcı sonuçlar lazer epilasyon ile alınmaktadır. FDA tarafından 1997 yılında onaylamış olup son 20 yıldır Amerika, Avrupa ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

LAZE Yaklaşık 40 yıldır uygulanan lazer ışığının vücutta uzun süreli olumsuz bir etkisi bildirilmemiştir,her hangi bir kanserojen etkisi yoktur.

Lazer epilasyonun temel prensibi (selektif fototermolizis ) cilde zarar vermeden kıl folikülünü yok etmektir. Lazer epilasyon işleminde kılın yok edilmesi,kök kısmında bulunan melanin  pigmentinin parçalanarak yok edilmesi esasına dayanır. Verilecek lazer enerjisinin bir kısmı cilddeki melanin tarafından absorbe edileceğinden ciltte istenilmeyen  etkilerin oluşabileceği ihtimali unutulmamalıdır.

Bilimsel ve akademik olarak  kabul edilen, FDA tarafından onaylanan ‘‘Kalıcı lazer epilasyon’’ (permenant epilation) tanımı; kılların tamamen yok edilmesini değil,uygulama bölgesine göre kılların tam bir siklüsü için gereken sürenin kalıcı şekilde uzamasıdır

Lazer epilasyon ancak anagen fazdaki kıl foliküllerine etki eder. Örneğin telogen süre,gögüs bölgesinde 3-7 ay olup bu sürenin devamında başlayan anagen sürede ortalama 3-7 aydır.Bu dönemlere uygun yapılan lazer epilasyon tedavi sonrasında toplam süre sonunda bu bölgede kılların izlenmemesi kalıcı olarak değerlendirilir.Daha sonraki dönemlerde kıllar tekrar belirse bile  epilasyonun kalıcı olmadığı iddia edilemez, çünkü tam bir siklüs için belirlenen sürede kıllar izlenmediğinden kalıcılık sağlanmıştır. Cilt ve kıl yapısının uygun lazer epilasyon ile uygulama bölgedesindeki kılların kadınlarda yüzde 70-95’i, erkeklerde ise yüzde 60-85’i kalıcı olarak yok edilir.

Lazer epilasyonda kişisel özellikler; genetik ve hormonal durum cildin rengine ve güneşe hassasiyetine göre tipi,brozlaşma durumu,kılın rengi,çapı, yoğunluğu,lokalizasyonu, gelişim siklüsu ve cihazların teknik özelliği; markası, üretim yeri,yılı, dalga boyu,jul cinsinden enerji değeri, milisaniye cinsinden atış/puls süresi ve sıklığı,soğutma tipi ve gücü,merkezin hijyen kurallarına uyumu ile  uygulayıcıların hekim veya hekim kontrolünde yardımcı sağlık personeli olması önemlidir.

Bu faktöelrin herbiri eşit derecede öneme sahip olup herbiri hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır.Uygulacılar işlemi severek yapmalı,bilgilerini yenileyerek güncellemeli literatürü takip etmelidir.

Lazer epilasyonda hedef yapı kıl kökündeki melanindir.Melanin kıl kökünde daha fazla olmak üzere cilt ve kıl kökünde bulunduğundan ideal adaylar cilt rengi açık,kıl rengi koyu olan yüksek kontrastlı kişilerdir.

Lazer epilasyon esnasında kıl folikülündeki melanin pigmentinin selektif olarak yok edilmesi esasına dayandığından melanin içermeyen veya çok az içeren beyaz, sarı,gri  kıl yapısına sahip kişilerde başarı şansı oldukça düşüktür.Kırmızı ve açık kahverengi kıl yapılarında ise tedavi güç ve süre uzundur. Koyu kıl renginde ise etkinlik,başarı şansı artar. Cilt ve kıl yapısı arasındaki kontrast ne kadar fazla ise başarı o oranda artar.

Cilt ve kıl rengi birbirine yakın yani düşük kontrastlı kişilerde etkili sonuç almak güç olmakla birlikte düşükten yükseğe doğru yapılacak enerji ayarlamaları ve uygun puls süreleri ile başarı sonuçlar alınır.

Cilt ve kıl rengi birbirine yakın, düşük kontrastlı,koyu renkli cilt ve koyu renk kıl yapısında lazer enerjisinin önemli bir kısmı cilt epidermis tarafından emildiğinden,açık ten rengi ve açık renkli ince kıl yapısında ise yüksek fluenslerle çalışma gerektiğinden ciltte ciddi hasarlar oluşabilir.

Lazerin dalga boyu arttıkça epidermal hasarlanma oranı azaldığından uzun dalga boylarındaki Diod veya Nd-Yag cihazları tercih edilmeli,uzun puls sureli ve düşük fluensli uygulamalar yapılmalıdır.

Lazer epilasyonda mevcut teknolojilerle herkeste aynı derecede ve %100 başarılı sonuç alınamamıştır.Çoğu cihaz üreticileri ve merkezler her cilt tipine uygun cihaz ürettiklerini veya  lazer epilasyonu yapabildiklerini bilimsel gerçeklere aykırı şekilde iddia etmektedir. Cilt ve kıl yapısı herkeste aynı,tek tipte olmadığından Lazer epilasyon tedavisinde herkes için aynı cihazı aynı başarı ile kullanmak mümkün değildir. İnsanlar cilt ve kıl tiplerine göre ayrı ayrı sınıflandırırlar. Fitzpatrick sınıflamasına göre 6  ayrı cilt tipi vardır. Ayrıca kıl ve tüyler renk, kalınlık, anatomik lokasyon gibi özelliklerine göre çeşitli derecelerde sınıflandırılır.Cilt ve kıl tipi birlikte değerlendirildiğinde  onlarca farklı tip oluşur,dolayısıyla herkes için aynı dalga boyundaki tek cihazla aynı başarılı sonuç almak imkansızdır.Fitzpatrick 1-4 cilt tipinde Alexandrite,cilt tipi 3-5 için diyot,cilt tipi 5-6 için ND-YAG cihazlar daha uygundur.Merkezimizde cilt ve kıl yapınıza gore size özel;lazer epilasyonda kullanılan tüm dalga boylarındaki Alexandrite, Diot ve Nd-YAG  cihazlarımızdan  biri veya birkaçı ile yapılacak lazer epilasyon işleminiz başarılı, güvenli,etkili ve kalıcı olarak gerçekleştirilir.

Cildin ve kılın rengi,kalınlığı kadar lokalizasyonda önemlidir.Richart-Menarg tablosu incelendiğinde kıl folikülünün yerleşim yerine göre anagen faz süresi,anagen fazda olma yüzdesi,yoğunluğu ve derinliği değiştiğinden tedaviye cevap süreleri ve oranları değişir.Genel olarak yüz, koltukaltı  göğüs ve bacak bölgelerinde sırt ve üst dudak bölgesinden daha iyi cevap alınır.Ayrıca terminal kıllar vellüs kıllara gore daha iyi sonuç verir.

Kaş ve göz çevresi hariç vücudun bütün bölümleri tedavi edilebilir.

Vücut kıllarının biyolojik siklüsü sırasıyla anajen,katajen ve telojen  olarak adlandırılan üç gelişim evresini takip eder.Lazer epilasyon sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkilediğinden tek seansta tüm kılları yok etmek mümkün değildir.Telogen fazdaki kılların gelişme evresini takiben lazer ışınının etkili olduğu anagen evresine gelmesi beklenir.

Lazer epilasyon yapılan bölgedeki tüylerin yüz bölgesi hariç ancak % 10 ile 30 kadarı anagen evrede bulunur.Genel olarak, yüzdeki tüylerin %75’i büyüme (anagen) evresinde, % 25’i dinlenme (telogen) evresinde olduğundan yüz tüylerinin kalıcı lazer epilasyonu için daha fazla seans ve uzun zaman gerekir.

Lazer epilasyon ile her işlemden sonra,kılların ancak %10-20’ si yok edildiğinden,bölgesine göre değişmekle birlikte yüz için 7-8 seans,vücut bölgelerinde ortalama 4-10 seans arasında kıllar yok edilir.Tedavi süreci,kişisel özelliklere bağlı olarak 1-1,5 yıla yayılır.

İlk seans sonrası olumlu sonuçlar alınmaya başlanır,sonuçlar kişiden kişiye gore değişir.Tedavi edilen bölgedeki kılların rengi,kalınlığı, sayısı, cildin rengi ve kişisel özelliklere bağlı olarak  alınan sonuçlar değişir

Seanslar sonrası yeni gelen kılların  daha ince ve zayıf olduğu  hissedilir. Her seans sonrası sonuçlar daha da belirginleşir.

Lazer epilasyondan  3-15 gün sonra kıllar kılların yüzeye gelmesi yeni kıl oluşumu zannedilebilir, bu kıllar dökülmekte olan kıllar olup endişe edilmemelidir,dökülmenin tamamlanması birkaç haftayı bulabilir. Lazer epilasyonda kılların dökülmesini hızlandırmak için uygulamadan bir hafta sonra  hafif yumuşak kese ve peeling uygulaması yapılabilir.

Lazer epilasyon ile çok kısa sürelerde,çok büyük alanlarda çalışma yapılabilir.Her seans uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır. Örneğin tüm vücut 1-2.5 saat,komple bacaklar,sırt gibi büyük alanlar ortalama 0.5-1,5 saat, koltuk altı,bikini bölgesi,yüz bölgesi 10-15 dakika, bıyık,çene gibi küçük bölgeler 2-3 dakikada  Merkezimizde yüksek hertzli,modern ve hızlı cihazlarla işleminiz en kısa sürede günlük aktivitelerinizden geri kalmadan gerçekleştirilir.

Lazer epilasyon işlemi esnasında kılın yanması ile oluşan koku ve buharın solunmak istenmemesi,lazer enerjisinin cilt üzerindeki kıllar tarafından harcanmadan kıl kökündeki melanin içeren kıllar üzerine etkin şekilde yoğunlaştırılmak istenmesi ve cilt üzerinde yanan kılların ciltte yanık ve leke oluşturma ihtimalinin önlenmesi nedeniyle epilasyon öncesi kıllar traşlanmalıdır.

Seans aralıkları telojen süreleri esas alınarak belirlenir.Anagen fazdaki kıl folikül sayısı,kişisel özelliklere bağlı değişebildiğinden seans sayısları kişiden kişiye değişebilmektedir. Kıl siklüsü yüz için en kısa gövde için en uzundur.Genel olarak seans aralarında yüz bölgesi için 4-6  hafta,vücut bölgelerinde ise 6-8 haftalık bekleme süresi önerilir.Tedavi ilerledikçe seans aralıkları uzamaktadır. Örneğin üçüncü,dördüncü seanstan sonraki uygulamalarda seans aralarındaki bekleme süresi uzatılır.

Uygun cihaz,doz ve seanslar sonucunda tüylerin yüzde 90–95’i kalıcı olarak tahrip olabilir.Geriye kalan kıllar ise ince, açık renkli ve kozmetik acıdan rahatsızlık vermez.Cilt ve kıl tip ile kılın bölgesine göre değişmekle birlikte 4-8 seans arasındaki paketleri bittikten 6-12 ay aralarla yapılan tamamlayıcı,toparlayıcı,rötuş (touch up) seansları gekebilir.

Lazer epilasyonda cilde gönderilen enerjinin bir kısmı kıl folikülüne yakın sinir liflerini de etkilediğinden kişisel özelliklere bağlı olarak hafif bir batma,ısınma veya bir lastik bandın dokunuşu şeklinde algılanabilir,ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde nadiren işlem öncesi topikal ve enjektabl anestezi uygulaması gerekebilir.

Yeni jenerasyon lazer cihazlarında aktif soğutucular sayesinde uygulama sırasındaki acı hissi minimuma indirgenmiştir.

Lazer epilasyon esnasında 1 ila 10 arasında yapılan sınıflandırmada (1 en az, 10 en şiddetli) ağrının 2 veya 3 seviyesinde olması tercih edilir. Ağrı seviyesi 4 ‘ün üzerinde ise ayarlar yeniden değerlendirilir.

Ağrıya duyarlığı  düşük olan kişilerde anestezik etkili Emla veya benzeri kremler işlemden yaklaşık 1-2 saat önce uygulanır,gereğinde parasetamol veya benzeri ağrı kesicilere işlemden 3 gün öncesinden başlanabilir.Ağrıya çok hassas kişilerde üst dudak bölgesi gibi bölgelerde lokal lidokain enjeksiyonları yapılabilir

Güvence açısından bronzlaşmış tenlerde cilt rengi normale gelene kadar yaklaşık 1-2 hafta beklemek daha uygundur.Solaryum yaptıranlarda 1 ay süreyle hidroquinone veya benzeri beyazlatıcı kremler kullanımı sonrası lazer epilasyona başlanılmalıdır. Bronzlaştırıcı kremler işlemden 2 hafta öncesinden bırakılmalıdır.

Tedavi öncesi ve sonrası 36 saat direkt güneş ışığına çıkılmaması ve güneşten korunulması tavsiye edilir.Ciltte hiper veya hipo pigmentasyon şeklinde renk açılması veya koyulaşmasına sebep olmamak için seans sonrası yüksek koruma faktörlü, koruma faktörü (SPF) en az 30 olan bir losyon kullanmalısınız.

Cilt ve kıl tipine uygun değerler  ile yapıldığında lazer epilasyonun önemli bir yan etkisi yoktur.Ancak her medikal uygulamada olduğu gibi lazer epilasyonda da işleme özel  kabul edilebilir düzeyde yan etkiler gözlenebilir.Bu etkilerin çoğu hafif olup kısa sürede kendiliğinden veya basit tedbir veya tedavilerle geçer.Uygulama sonrasında görülen hafif bir kızarıklık,kabarıklık ve yanma  1-2 saat içinde kendiliğinden geçmektedir.

Çok hassas ciltlerde kızarıklıklar 2-3 gün devam edebilir.İşlem bölgesinde sızıntı veya uyuşma gibi belirtiler hissedilebilir.

En sık gözlenen yan etkiler eritem,ödem,ağrı,kaşıntı,bül gelişimi, kabuk,yanık,skar,folikülit,purpura,cilt renginde açılma veya koyulaşma (hiperpigmentasyon,hipopigmentasyon), herpes reaktivasyonu ve paradoksal hipertrikozistir. Detaylı bilgi için lazer epilasyonun komplikasyonları bölümüne bakınız.

Epilasyonda verilen enerji sadece cildin yüzeysel tabakalarına nüfuz ettiğinden kısırlık yapmaz.Yaklaşık 20 senedir yapılan lazer epilasyonun kısırlık yaptığına dair herhangi bir tıbbi yayında mevcut değildir.

Hormon bozukluklarında lazer epilasyonun etkili olabilmesi için hormonal bozukluğun tedavisi ile birlikte daha fazla sayıda seans gerekir.

Hamilerlerde sakıncalı olduğuna dair tıbbi kanıt olmamakla birlikte hormonal değişiklikler ve güvence nedeniyle yapılmaz.

Herhangibir sakıncası yoktur,yapılabilir.

Lazer epilasyon sonrası mevcut değildir. Bugüne kadar lazer epilasyonla ilişkili başta cilt kanseri olmak üzere herhangibir kanser olgusu bildirilmemiştir.Lazer ışınları non ionizandır,ionizan işınlar kanser yapabilir.Ancak ailesinde cilt kanseri öyküsü olanlar ile yaygın benleri olan kişilere  yapılmamalıdır.

Benlerde herhangibir kanser şüphesi varsa işlemden önce biopsi alınarak patolojik inceleme yapılmalıdır.Cildiye uzmanından bende kanser riski olmadığı onayı alınırsa benlerin üzerlerine beyaz kağıt konularak işlem yapılabilir. Atypical moles (dysplastic nevi); diğer tip mollerden daha büyük olup asimetrik, düzensiz şekil ve renktedir öncelikle tanı konup tedavisi yapılmalıdır.

Lazerin enerjisine karşı histamine reaksiyonu nedeniyle bazen özellikle bacaklarda olmak üzere vücudun işlem gören bölgelerinde gözlenebilen kaşıntılar genellikle  kendiliğinden geçer,bazen antihistaminli krem veya haplar kullanımı gerekebilir.

Evet,yapılabilir.Cilt ile diş arasına gazlı bez konulur.

Dövme ve kalıcı makyaj alanı korunarak yapılabilir.

Doktorundan onay almak şartıyla ve implantın olduğu bölgenin haricine (implantın direkt üzerine değil) yapılabilir.

Lazer enjeksiyon bölgesine direkt yapılmaz,diğer bölgelere eş zamanlı olarak yapılabilir.

Altın tuzları ile enjeksiyon tedavi bölgelerine lazer epilasyon yapılarsa işlem sonrası ciltte koyulaşma şeklinde renk değişiklikleri oluşabilir.

Erkeklerde özellikle sakal üstü,kaş arası,kulak, ense, boyun,eller,omuz, sırt ve göğüs bölgelerinde lazer epilasyon tercih ediliyor.

Erkeklerde Lazer epilasyon ile ortalama 5-8 seansta kıl kökleri tahrip edilerek tüylerden arınmış yada ayva tüylerine dönüşmüş bir görünüm elde edilebileceği gibi,uygulamadan 3-4 seans sonra tedavi sonlandırılarak kılların seyreltilmesi ve daha zayıf hale getirilerek bırakılması mümkün.

Lazer epilasyon ile erkeklerde  kişisel özelliklere bağlı olarak  % 50-80  oranında başarı sağlanır.Kişiden kişiye süreç farklılıklar gösterse de erkekler epilasyon konusunda bayanlardan daha erken sonuç almaktadırlar.

Kişilerin hormonal veya genetik yapısıyla ilişkili olarak lazer epilasyon tedavisinden yıllar sonra nüks görülebilir,yani kıllar tekrar çıkabilir,ancak tamamı geri gelmez.

Bu durum önceden belirlenemeceğinden l azer epilasyon işleminin başarısız yapıldığı anlamına gelmez.

Lazer enerjisi cilt yenileme,vücuttaki pigmente lekeler ( melazma,ota ve Becker nevüs,solar lentigo..) damarsal lezyonlar (telenjektazi,şarap lekesi, hemanjiomlar ..),dövme silme,çeşitli deri hastalıklarının (folikülit,tekrarlayan kıl kökü enfeksiyonları,psöriazis (sedef),hipertrofik skar,verrü (siğil)..),tırnak mantarının primer tedavisi ve pilonidal sinüs operasyonu tekrarının önlenmesinde faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Tüm vücut lazer epilasyon vücuttaki tüm kıl ve tüylere lazerle epilasyon yapılması değildir.Zaten göz çevresine kesinlikle lazer epilasyon yapılmamalıdır.Vücudun belirli bir veya birkaç bölgesine paket halinde epilasyon yapılması kastedilmektedir.Bu paketler de kadın ve erkek lazer epilasyonda farklılıklar göstermektedir.

Uygulama yapılan merkezlere gore değişmekle birlikte Tüm vücut kadın lazer epilasyon genellikle yarım kol, koltuk altı,genital tüm bacak lazer epilasyon seanslarını içerirken bazı merkezlerde yüz,gögüs,bel,göbek çevreside tüm vücut lazer epilasyon fiyatlarına dahil edilmektedir.

Erkek tüm vücut lazer epilasyon ise; genellikle ense, boyun, kol altı, tüm kol ve sırt ve göğüs lazer epilasyon seanslarını içermektedir.

         

Bu internet sayfasında yer alan tüm bilgiler hastaları bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık durumunuzla ilgili tüm konuları CİLDİYE UZMANIMIZA ücretsiz olarak danışarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.